hızlı bülten

ZMO Mersin Şube Başkanı M. Karaoğlu SALATALIK VE ÇİLEK'TE, HORMON KULLANILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

ZMO Mersin Şube Başkanı M. Karaoğlu SALATALIK VE  ÇİLEK'TE, HORMON KULLANILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

 (Y.TUNA HOMURLU) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Kar...

 (Y.TUNA HOMURLU) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, son günlerde bazı televizyon kanallarında sebze ve meyvelerin hormonlu olduğu konusunda konuşmalar yapıldığını, özellikle salatalık ve çilek hakkında yapılan tüm konuşmaların gerçeği yansıtmadağını söyledi.

Başkan Karaoğlu, gazetemize yaptığı açıklamasında, hem salatalıkta hem de çilekte horman kullanılmasının mümkün olmadığının altını çizerek "Salatalık gibi sebze türleri Partenokarpik yani döllenme olmadan tohumsuz meyve oluşumu göstermektedir. Çilek ise, yüzlerce dişi organın birleşerek oluşturduğu bir yalancı meyvedir. Yani çilek de döllenme diye bir olay yoktur, bundan dolayı bu bitkilerde hormon kullanılmaz. Bu tür açıklamalar bilgi kirliliğidir" dedi.
Vatandaşların bu tür haberlere itibar etmemesini isteyen ZMO Mersin Şube Başkanı Karaoğlu "Bizlerin televizyon kanallarından isteğimiz lütfen bu tür haberlerle halkımızın kafasını karıştırmasınlar. Konusunda uzman Üniversite hocalarımız yada Ziraat Mühendisleri Odası'ndan bilgi istesinler" ifadesini kullandı.