hızlı bülten

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ESNAF, TİCARİ FAALİYETLERİNİ SERGİLEMEDE EKSİK KALMIŞTIR

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ESNAF, TİCARİ FAALİYETLERİNİ SERGİLEMEDE EKSİK KALMIŞTIR

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinç...

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, bu yıl Ankara'da 2. si düzenlenen 'Mersin Tanıtım Günleri' etkinliğinde esnafın ticari faaliyetlerini sergilemede eksik kaldığını söyledi.Başkan Talat Dinçer, gazemize yaptığı açıklamasında, Mersin ESOB olarak 'Mersin Tanıtım Günleri'nde kendilerinin de bir stant açarak kentin tanıtımına katkı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, "Mersin çok eski bir kent olmasına rağmen maalesef bir türlü kabuğunu kıramadı. Yani biz ne ticarette hak ettiğimiz yerdeyiz, ne de kültürel faaliyetlerde hak ettiğimiz yerdeyiz. Tüm bunların biraz gerisinde kaldık. Bu tür kültürel etkinlikler çok daha iyi, çok daha güçlü bir şekilde yapılmalıydı. Ancak ne yapalım bir yerden başlamak gerekiyordu. Bu yıl 'Mersin Tanıtım Günleri'nin ikincisini yaptık. Geçen yıl yaptığımız etkinlikle eksiklikleri gördük, biraz daha organize olmaya çalıştık. Ama daha arzu ettiğimiz seviyeye gelmediğimizi bugün bir kez daha gördük. Bazı sıkınttılar var. Bu sıkıntılar çözüldüğü takdirde emin olun ki burası bayram yerine dönecektir" dedi.

Mersin esnafının bu etkinliğe çok katılmak istemesine rağmen yer kiralama ücretlerinin çok yüksek olmasından dolayı vazgeçmek zorunda kaldığının altını çizen Talat Dinçer "Geçen yıl oludğu gibi bu yılda yer kiraları almış başını gitmiş. Buna bir çözüm bulunamaması, insanların burada iki günlük tanıtım faaliyetleriyle ilgili, buraya gelmeleri ve konaklamaları, burada ticari faaliyetlerini sergileyebilmeleri için biraz esnafa destek olmak gerekiyor. Bu konuyu bizler sayın Valimize de ilettik. Şayek önümüzdeki yıllarda bu konuyu Valilik ve Büyükşehir Belediyesi çözüme kavuşturduğu zaman inanın buraya katılım beş katı daha fazla olacaktır" şeklinde konuştu.

Esnaf temsilcileri oralarak bu tür etkinlikleri önemsediklerine vurgu yapan Mersin ESOB Başkanı Dinçer "En azından haritada Mersin var. Evet ama Mersin'de, ne üretilir, ne yapar, potansiyeli nedir bütün bunları ortaya çıkarmamız lazım. Bunun için de biraz daha organize olarak çalışmamız gerek. Halen bir amatörlüğümüz var. İnşallah önümüzdeki senelerden itibaren bu organizasyonu biraz daha geliştiririz. Bizim turizme de, ticarete de ihtiyacımız var. Bizim ürettiğimiz ürünü markalaştırıp dışarıya satmaya da ihtiyacımız var. Bu konularda bazı eksikliklerimiz var. İşte bu konulardaki eksikliklerimizi insanlara burada göstererek, birfiil sahada uygulayarak bunları yapmamız gerekiyor. Bizim gibi meslek kuruluşlarına da çok iş düşüyor. Kamu kurum ve kuruluşlarımıza da çok iş düşüyor. Bu tür etkinlikleri öncelikle sadece Ankara ile sınırlı tutmayıp önce ulusal sonra da uluslararası platformlara taşımamız gerekiyor. Bunu yaparken de çok profesyonel yapmamız gerekiyor. Kaybedecek vaktimiz yok. Bu tür etkinliklerde her saniye bizim için çok önemli. Her saniye, her dakika bizlerin Mersin ile ilgili bir şeyler aktarmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Öte yandan, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'nin 'Mersin Tanıtım Günleri'nde açtığı stand ziyaretçi akınına uğradı.

Başkan Talat Dinçer, Başkan Vekili Alper Deniz ve Tarsus Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, standı ziyarete gelen Mersin Milletvekilleri, Büyükşehir, Tarsus ve Çamlıyayla Belediye Başkanlarına çeşitli ikramlarda bulundular.(YENİSES GAZETESİ)